Skip to content

86 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block937
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
47%
Improvement Value:$70,300
53%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+2.0%
2024$4,984-0.2%
2023$4,992-1.7%
2022$5,081+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5022, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1900