Skip to content

96 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block937
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,261
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
22%
Improvement Value:$116,000
78%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+2.0%
2024$5,551-0.2%
2023$5,560-1.7%
2022$5,658+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4994, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1922