Skip to content

159-161 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Date
Apr 6, 1977

Property Information

Block940
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,000
89%
Improvement Value:$23,600
11%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+2.0%
2024$8,261-0.2%
2023$8,275-3.6%
2022$8,580+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900