Skip to content

241 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block941
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
32%
Improvement Value:$156,100
68%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+2.0%
2024$8,559-0.2%
2023$8,573-1.7%
2022$8,725+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5922, Page 796

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 5767, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1890