Skip to content

203-205 Walnut St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 18, 1986

Property Information

Block941
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
28%
Improvement Value:$447,800
72%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,647+2.0%
2024$23,181-0.2%
2023$23,218-1.7%
2022$23,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 4955, Page 652