Skip to content

30-32 Calumet St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Apr 30, 1979

Property Information

Block951
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
28%
Improvement Value:$199,300
72%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+2.0%
2024$10,353-0.2%
2023$10,369-1.7%
2022$10,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$58,500

To:

Sq Ft3,500DeedBook 4641, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1907