Skip to content

44-46 Delancy St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block949
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
35%
Improvement Value:$291,800
65%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,182+2.0%
2024$16,843-0.2%
2023$16,870-1.7%
2022$17,168+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6120, Page 932

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 4856, Page 439