Skip to content

249-251 Oliver St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 24, 2007

Property Information

Block956
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
43%
Improvement Value:$400,000
57%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,375+2.0%
2024$30,756-3.1%
2023$31,739-1.7%
2022$32,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

To:

DeedBook 12087, Page 8241

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4689, Page 279