Skip to content

248 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 16, 1988

Property Information

Block956
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
36%
Improvement Value:$102,700
64%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+2.0%
2024$5,991-0.2%
2023$6,001-1.7%
2022$6,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 5020, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1910