Skip to content

370-372 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1935

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block978
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
25%
Improvement Value:$128,500
75%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+2.0%
2024$6,364-0.2%
2023$6,374-1.7%
2022$6,487+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,652DeedBook 20170, Page 38596

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4588, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 1935