Skip to content

316 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Dec 9, 1982

Property Information

Block985
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
28%
Improvement Value:$173,700
72%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,033-0.2%
2023$9,047-1.7%
2022$9,207+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft3,635DeedBook 4774, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1920