Skip to content

322 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block985
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
32%
Improvement Value:$143,700
68%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+2.0%
2024$7,907-0.2%
2023$7,920-1.7%
2022$8,060+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 12476, Page 6051Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4942, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1900