Skip to content

324 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block985
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
44%
Improvement Value:$79,100
56%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+2.0%
2024$5,312-0.2%
2023$5,321-1.7%
2022$5,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft988DeedBook 20240, Page 68282

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 12552, Page 5837Recorded5/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900