Skip to content

198 Park Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1891

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1602
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
33%
Improvement Value:$195,000
67%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,386+4.9%
2024$10,853-9.8%
2023$12,034+3.1%
2022$11,674+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,287DeedBook 20220, Page 44404

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,292DeedBook 20190, Page 76526Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 12252, Page 8178

Property Built

Built

Year Built: 1891