Skip to content

228 Park Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block1602
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,897
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
19%
Improvement Value:$357,400
81%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,149+4.9%
2024$16,347+13.9%
2023$14,346+3.1%
2022$13,917+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,897DeedBook 20221, Page 5516

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 12358, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1906