Skip to content

196 Park Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1891

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block1602
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,300
32%
Improvement Value:$234,700
68%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+4.9%
2024$12,933+21.1%
2023$10,676+3.1%
2022$10,356+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,127DeedBook 6008, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1891