Skip to content

216 Park Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 1993

Property Information

Block1602
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,085
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,100
22%
Improvement Value:$368,800
78%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,490+4.9%
2024$17,625+15.4%
2023$15,271+3.1%
2022$14,814+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1889