Skip to content

210 Park Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$145,900
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block1602
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,700
30%
Improvement Value:$206,800
70%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,554+4.9%
2024$11,013-8.8%
2023$12,080+3.1%
2022$11,719+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,900

To:

Sq Ft2,632DeedBook 5358, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1889