Skip to content

213-215 Snyder Street

Orange, NJ 07050

Built 1988

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block1602
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
47%
Improvement Value:$100,000
53%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,018+4.9%
2024$18,128+11.8%
2023$16,219+3.1%
2022$15,733+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,736DeedBook 20170, Page 52745

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12262, Page 2780

Property Built

Built

Year Built: 1988