Skip to content

253 Snyder Street

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block1602
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
27%
Improvement Value:$342,500
73%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,463+4.9%
2024$17,599+10.9%
2023$15,866+3.1%
2022$15,391+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 12219, Page 1373

Property Built

Built

Year Built: 1889