Skip to content

37 William Street

Orange, NJ 07050

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block1702
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,120
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$450,000
60%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+4.9%
2024$11,554-16.7%
2023$13,872-24.7%
2022$18,425+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft6,120DeedBook 20210, Page 58948

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 20200, Page 52466Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6350, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1925