Skip to content

52 Berwyn Street

Orange, NJ 07050

Built 1921
Apartment

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block3202
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,009
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
84%
Improvement Value:$40,000
16%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.9%
2024$9,318-16.0%
2023$11,098-10.5%
2022$12,403+5.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft6,009DeedBook 20171, Page 12229

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 92905Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 12459, Page 7410Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 12027, Page 4640

Property Built

Built

Year Built: 1921