Skip to content

56 Berwyn Street

Orange, NJ 07050

Built 1921
Apartment

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block3202
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,624
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
84%
Improvement Value:$40,000
16%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.9%
2024$9,318-16.0%
2023$11,098-49.6%
2022$22,030+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft6,624DeedBook 20190, Page 9042

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6280, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1921