Skip to content

42 Berwyn Street

Orange, NJ 07050

Built 1921
Apartment

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block3202
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
84%
Improvement Value:$40,000
16%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.9%
2024$9,318-16.0%
2023$11,098-24.6%
2022$14,713+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 20171, Page 12225

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12432, Page 3034

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5326, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1921