Skip to content

556-558 Mc Chesney Street

Orange, NJ 07050

Built 1990

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 3, 2007

Property Information

Block6006
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
25%
Improvement Value:$330,300
75%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,247+4.3%
2024$16,537+14.4%
2023$14,450+3.1%
2022$14,018-40.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft4,320DeedBook 12017, Page 4748

Property Built

Built

Year Built: 1990