Skip to content

546 Mc Chesney Street

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$99,999
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block6006
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,059
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
41%
Improvement Value:$103,900
59%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+4.9%
2024$6,619+28.8%
2023$5,138+3.1%
2022$4,985-15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$99,999

To:

Sq Ft1,059DeedBook 20190, Page 36140

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5975, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1889