Skip to content

552 Mc Chesney Street

Orange, NJ 07050

Built 1891

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block6006
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
35%
Improvement Value:$182,800
65%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,014+4.9%
2024$10,499+15.6%
2023$9,080+3.1%
2022$8,809+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1891