Skip to content

548 Mc Chesney Street

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block6006
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
42%
Improvement Value:$112,500
58%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+4.9%
2024$7,208+19.7%
2023$6,023+3.1%
2022$5,842+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1879