Skip to content

58 Llewellyn AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block114
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,500
36%
Improvement Value:$362,800
64%
Total Assessment$564,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+1.9%
2024$11,265+5.6%
2023$10,667+1.6%
2022$10,496+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 20240, Page 21514

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5901, Page 212

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5007, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1920