Skip to content

3 Glennon PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block114
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,582
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,800
33%
Improvement Value:$403,700
67%
Total Assessment$603,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+1.9%
2024$13,081+5.6%
2023$12,387+1.6%
2022$12,188+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,582DeedBook 20220, Page 13782

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5687, Page 102

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5224, Page 925

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4922, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1925