Skip to content

60 Llewellyn AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block114
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,500
38%
Improvement Value:$328,500
62%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,755+1.9%
2024$12,520+5.6%
2023$11,856+1.6%
2022$11,665+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5604, Page 755

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4957, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920