Skip to content

52 Llewellyn AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block114
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,126
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
36%
Improvement Value:$359,800
64%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,968+1.9%
2024$13,711+5.6%
2023$12,984+1.6%
2022$12,775+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 6064, Page 930

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5569, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1920