Skip to content

1 Glennon PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block114
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,385
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,400
36%
Improvement Value:$353,200
64%
Total Assessment$554,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,834+1.9%
2024$12,599+5.6%
2023$11,930+1.6%
2022$11,738+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,385DeedBook 20211, Page 38157

Property Built

Built

Year Built: 1925