Skip to content

Kling Street(Block 116 Lot 116)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block116
Lot116
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-M
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
96%
Improvement Value:$3,800
4%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,073+1.9%
2024$3,016+5.6%
2023$2,856+1.6%
2022$2,810+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 12016, Page 9399

Property Sale

Sale
$276,249
DeedBook 5376, Page 135