Skip to content

8 Lindsley AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$785,714
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block69
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
94%
Improvement Value:$4,600
6%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,409+1.8%
2024$2,366+5.5%
2023$2,242+1.6%
2022$2,207+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$785,714

To:

DeedBook 12170, Page 814