Skip to content

Liberty Street(Block 117 Lot 49)West Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block117
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
95%
Improvement Value:$5,200
5%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,878+1.9%
2024$1,844+5.6%
2023$1,746+1.6%
2022$1,718+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0