Skip to content

45 Liberty StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block117
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,300
40%
Improvement Value:$318,700
60%
Total Assessment$531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,829+1.9%
2024$10,631+5.6%
2023$10,066+1.6%
2022$9,905+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 20230, Page 40258

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6228, Page 368

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5635, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1910