Skip to content

150 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block122
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
39%
Improvement Value:$231,500
61%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+1.9%
2024$8,368+5.6%
2023$7,924+1.6%
2022$7,797+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20230, Page 44273

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,228DeedBook 20190, Page 62326Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 20160, Page 42142Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6204, Page 880

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6133, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1916