Skip to content

66 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Dec 2, 1994

Property Information

Block129
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,600
42%
Improvement Value:$263,900
58%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,616+1.9%
2024$11,403+5.6%
2023$10,798+1.6%
2022$10,624+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,500

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5344, Page 540

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 4815, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1910