Skip to content

92 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block129
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,057
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,700
30%
Improvement Value:$361,300
70%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,469+1.9%
2024$12,240+5.6%
2023$11,590+1.6%
2022$11,404+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft2,057DeedBook 5614, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1910