Skip to content

53 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block136
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
36%
Improvement Value:$308,500
64%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+1.9%
2024$13,104+5.6%
2023$12,409+1.6%
2022$12,209+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft1,734DeedBook 6214, Page 24

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5527, Page 118

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5339, Page 226

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4989, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1987