Skip to content

87 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1919

Last Sale Date
Jun 4, 1991

Property Information

Block136
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$278,500
61%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+1.9%
2024$10,516+5.6%
2023$9,958+1.6%
2022$9,798+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919