Skip to content

93 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block136
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
38%
Improvement Value:$293,500
62%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+1.9%
2024$9,886+5.6%
2023$9,361+1.6%
2022$9,211+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 6215, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1911