Skip to content

63 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block136
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class45
DescriptionENCL. PORCH
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,192
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
30%
Improvement Value:$398,900
70%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,965+1.9%
2024$14,691+5.6%
2023$13,911+1.6%
2022$13,687+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,192DeedBook 6143, Page 70

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5801, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1956