Skip to content

12 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 26, 2014

Property Information

Block138
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
33%
Improvement Value:$312,800
67%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,867+1.9%
2024$10,667+5.6%
2023$10,101+1.6%
2022$9,939+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,931DeedBook 12487, Page 6921

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4905, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1910