Skip to content

80 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block141
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class45
Description1.5SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,691
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
29%
Improvement Value:$460,900
71%
Total Assessment$652,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,040+1.9%
2024$14,764+5.6%
2023$13,981+1.6%
2022$13,756+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,703DeedBook 20170, Page 69028

Property Built

Built

Year Built: 1953