Skip to content

78 Kirk StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block141
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,964
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,600
31%
Improvement Value:$384,400
69%
Total Assessment$556,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,043+1.9%
2024$13,785+5.6%
2023$13,053+1.6%
2022$12,843+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 20190, Page 2300Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$326,500
DeedBook 5899, Page 954

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5115, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1926