Skip to content

375 Mt. Pleasant Ave(Unit C0303)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$3,926,189
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block155
Lot26
QualifierC0303
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description11662 SQ FT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$964,800
24%
Improvement Value:$3,071,200
76%
Total Assessment$4,036,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,519+1.9%
2024$118,307
Property History

Property Sale

Sale
$3,926,189

To:

DeedBook 20201, Page 12042