Skip to content

375 Mt. Pleasant Ave(Unit C0207)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$685,602
Last Sale Date
Jul 26, 2013

Property Information

Block155
Lot26
QualifierC0207
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0088

Building Details

Building Class10
Description2563 SQ FT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,600
26%
Improvement Value:$656,400
74%
Total Assessment$887,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,610+1.9%
2024$22,195
Property History

Property Sale

Sale
$685,602

To:

DeedBook 12453, Page 3011