Skip to content

63 Edgewood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1934

Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block159
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
43%
Improvement Value:$424,000
57%
Total Assessment$749,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934